ارزش انسان

هنگامی که نوبت به بنده رسید، گفتم :

اگر می‌خواهید بدانید یک انسان چقدر ارزش دارد، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می‌ورزد.

کسی که عشقش یک آپارتمان دو طبقه است، در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است. کسی که عشقش ماشینش است، ارزشش به همان میزان است.

اما کسی که عشقش خدای متعال است، ارزشش به اندازه خداست.

علامه فرمودند:

من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه شناسان سخنان من را شنیدند، برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند.

هنگامی که تشویق آن‌ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان، این کلام از من نبود، بلکه از شخصی به نام علی ـ علیه‌السلام ـ است.

آن حضرت در نهج‌البلاغه می‌فرمایند:

«قِیمَةُ کُلِّ امْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ»؛

«ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است که دوست می‌دارد».وقتی این کلام را گفتم، دوباره به نشانه احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی ـ علیه‌‌السلام ـ از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند.

حضرت علامه در ادامه می‌گفتند:

عشق حلال به این است که انسان (مثلا) عاشق پنجاه میلیون تومان پول باشد. حال اگر به انسان بگویند: «آی پنجاه میلیونی!»، چقدر بدش می‌آید؟ در واقع می‌فهمد که این حرف توهین در حق اوست.

حالا که تکلیف عشق حلال اما دنیوی معلوم شد، ببینید اگر کسی عشق به گناه و معصیت داشته باشد، چقدر پست و بی‌‌ارزش است!

اینجاست که ارزش و مفهوم «ثارالله» معلوم می‌‌شود.

ثارالله اضافه تشریفی است؛ خونی که در واقع آنقدر شرافت و ارزش پیدا کرده که فقط با معیارهای الهی قابل ارزش‌گذاری است و ارزش آن به اندازه خدای متعال است .

برای شادی روح علامه جعفری صلوات

/ 7 نظر / 14 بازدید
شاپرک

سلام.... خیلی جالب بود.... ما مسلمونا قدر این حرفارو نمی دونیم... باید تشنه بود تا فهمید واگر نه چه دلیلی داره برای امام شیعه ها بلند شن و دست بزنن؟؟؟؟؟ مرسی واقعا عالی بود... راستی به روزم.... بای...

شاپرک

سلام... می گم مگه سال چندم دانشگاهی؟؟؟؟ هردفعه که ما اومدیم شما درگیر امتحانا و سمینار و دانشگاه بودی.... به هر حال بازم به روز شدم با کلی تغییرات... بای...

شاپرک

سلام.... خوبی؟؟؟؟؟؟ اول یه سوال: کدوم شعر قشنگ بود؟؟داغ تنهایی یا شعر موسیقی؟؟؟؟البته به نظرم منظورت شعر رهی معیری بده... پس به سلامتی برای ارشد می خونی..... برای چه رشته ای؟؟؟؟؟؟ من که دو سه روزی هست امتحانام تموم شده.... این روزا هم همش استرس نتیجه رو دارم.... ما که به شما سر زدیم ولی انگاری نمی خوای به روز بشی؟؟؟؟ به هر حال امیوارم موفق باشی و وقت کنی این جا رو یه تغییری بدی... بای...

ستوده

خیلی زیبا بود اولین بار بود این را شنیدم . خوشحالم که چیزی یادم دادی

مادر

سلام خیلی مفید بود. دستتون درد نکنه [لبخند]

داش حسین

خیلی جالب ناک بود شاید گذاشتمش تو وبلاگم البته با درج لینک[گل]

داش حسین

خیلی جالب ناک بود شاید گذاشتمش تو وبلاگم البته با درج لینک[گل]